Tiokamparna våldtagna av televisionen

Aug 21, 2009 av

Några tankar kring friidrotts-vm.

Ariane Friedrich har tydligen kritiserats för att bära solglasögon och påståtts vara arrogant. Just det. För solglasögonens skull. Att spanjorskan Ruth Beitia till och med hoppade hela tävlingen med solglas var tydligen inte värt att nämna i sammanhanget. Eller att uppskattningsvis ett femtiotal andra deltagare i mästerskapet bär detsamma.

Mäktigt när Friedrich sätter fingret mot munnen och på bara en sekund lyckas tysta 60000 åskådare. Mäktigt.

Jag trodde inte han hade någon. Men ikväll fick han visa upp sin suraste min. Yannick Tregaro var inte helt nöjd med regissören på tävlingarna ikväll. De där 200-pajasarna, som han kallade dem, prioriterades och Emma Green stoppades när hon stod och fokuserade inför sista hoppet på 1,99.

Caster Semenya står under utredning. Kvinna eller man? För en månad sedan visste ingen vem han var och han hade aldrig varit under två minuter på 800 meter. Nu är han nere på runt 1,55 och fullständigt pissade på övriga fältet i VM-finalen. Han bär en mans ansikte och en mans röst. Det mest märkliga i sammanhanget är att SVT:s trio Hård/Karlsson/Gärderud inte ens formulerade minsta tanke kring det i försöken i lördags. Fegisar.

Usain Bolt slog världsrekord igen. Märkligt nog är det mer fokus på vad Bolt skulle kunna göra istället för det fantastiska han faktiskt nyligen gjort.

Måste nämna våra stora kanalers våldtäkt på tiokampen. I två dagar har deltagarna slitit och både SVT och TV4 har följt Almgren och Wibergs jakt på respektive rekord. När det sedan ska avgöras bryter TV4 för nyheter och när man kommer tillbaka visar man i efterhand mindre än ett varv av Wibergs lopp som innebar en putsning av Dagårds 15 år gamla svenska rekord. Almgren visades överhuvudtaget inte trots att även han putsade sitt personliga rekord. Dessutom klippte SVT innan sista grenen igår, i vilken Almgren imponerade stort på 400 meter. Skandal SVT. Skandal TV4.

Niklas Wiberg. Nytt svenskt rekord. Mest anmärkningsvärt: 75.02 i spjut. I SM för två veckor sedan hade han med det resulatet krossat hela startfältet och vunnit guldet med över två meter.

intressant om , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 Kommentarer

  1. Wiberg! Vår bäste friidrottare i VM. Sjua (lika med Emma), men han var ”osvensk”, alltså bäst när det gäller. Säsongbästa och persade i var och varannan gren. RESPEKT!

    Han har fått alldeles för lite uppmärksamhet!

  2. Lars

    Bor du i en grotta, eller hur har du annars lyckats missa att kön inte går att dela in i grupperna man och kvinna bara sådär. Studera lite om biologi tycker jag så märker du snart att det här med kön snarare är en skala än två olika grupper. Eller gå ut på vilket ställe som helst utanför NK och titta på hur människor faktiskt ser ut, så ser du snart att nagellack och brist på muskler inte är samma sak som att vara kvinna.

  3. Joel:

    Wiberg helt klart bäste svensk. Men det är många svenska friidrottare som visat prov på att vara bäst när det gäller. Wiberg och Almgren nu. Tidigare har Kronberg och Wissman alltid höjt sig ett par klasser på mästerskap.

    Lars:

    Skala?! Glöm det. När det gäller idrott så är det så. Man eller kvinna. Stavhopp för 80% kvinna och 20% man…? Ett VM som pågår länge nog för att avslutas först när nästa ska börja? Och när påstod jag att alla kvinnor saknar muskler? Man kommer hem från BB med en son eller en dotter. Inte med någonting mitt emellan.

  4. Babar

    Jag såg hela loppet eftersom jag var där på plats. Kan säga att det var mäktigt att se honom inför ungefär 60 000 skrikande personer springa loppet.

  5. Rebecca

    Håller med om att TV4 borde skämmas. Jag satt och väntade på att få se 1500 m loppet och fick bara se en snutt. Inte heller var det tal om vem som ledde mångkampen och vilka som låg efter. Inget snack efteråt alls. Besviken

  6. Babar:

    Jag såg också alla 1500m-heaten. Eurosport var gårdagens hjälte. Däremot kunde jag inte ta del av den magiska atmosfär som du måste ha känt av.

    Rebecca:

    Just det. Inget försnack. Ingen uppföljning. Jag tror knappt de lyckades förmedla vilka som tog medalj.
    Efter att ha kommenterat Almgren och Wibergs alla försök under gårdagen så dog det plötsligt. Jakten på rekord och jämförelser med tidigare serier. Eftersom jag hade full koll på poängen och förutsättningarna störde det inte mig just då. Men gemene man som inte hade poängtabeller och inte visste hur snabbt Wiberg måste springa för att slå svenskt rekord måste jag känt sig duktigt vilse. En liten glimt av Wibergs avslutning. Inget av Almgrens. Hade de båda misslyckats och avslutningen var oväsentlig hade jag förstått. Men nu var det ju upploppet på en två dagars lång jakt. Som dessutom avslutades i glädje. Ofattbart. Som om de intensivt skulle sända varje minut av fotbolls-vm fram till och med semi för att sedan i samband med vädret läsa upp resultatet i finalen…

Säg gärna nåt!

E-postadressen publiceras inte.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>